Novinky

     • Africké safari - projektový den se ZŠ Na rovině Třebosice

     • 12. června jsme v naší škole přivítali spřátelenou ZŠ Na rovině Třebosice, kterou jsme pozvali na projektový den s názvem "Africké safari". Prostřednictvím poznávacích, tvořivých i sportovních úkolů jsme se společně vypravili do Afriky a prohloubili tak své znalosti o zvířatech, jimž se nyní ve škole intenzivně věnujeme. Nedílnou součástí bylo také vzájemné seznamování a budování nových kamarádství napříč školami. Třebosickým děkujeme za milou návštěvu a těšíme se na další setkávání v příštím školním roce.

     • Pětidenní výprava do Květné

     • Na nejdelší jarní výpravu jsme zavítali do Květné zahrady u Poličky, kde jsme strávili pět dní na statku a v okolních lesích. Naše dny byly protkané nejrůznějšími hrami se zvířecí tematikou, kdy jsme námi „zachráněná“ zvířátka postupně nalodili do naší Noemovy archy, která poslední den opravdu vyplula. Využili jsme také možnosti se blíže seznámit s prací na statku, výrobou sýrů i křížal a povozit se na koni. V neposlední řadě jsme si vrchovatě užili přírody, koupání v rybníce, sportovních her i výletů do okolí. Na celodenní výšlap jsme se vydali do nedaleké Poličky, kde nás potěšila expozice hraček. Domů jsme se vrátili opálení, uběhaní a spokojení.

     • Výprava za pozorováním ptactva

     • Cílem poslední květnové výpravy byly bohdanečské rybníky a Musílkova pozorovatelna. Vyzbrojeni dalekohledy, atlasy, poznámkovými archy, holínkami a velkou chutí něco nového poznat jsme si zahráli na pozorovatele a ornitology. Odměnou nám bylo spatřit na vlastní oči nejen kachny, lysky, labutě, husy, ale i motáka, racky, volavky, kormorány i orla mořského!

     • Mezi námi

     • Napsali o nás...

      Od září spolupracujeme s Organizací Mezi námi - Mezigeneračně, která spojuje starší a mladou generaci dohromady. My jsme se spřátelili ze ZŠ V Pohybu. Setkání jednou za měsíc je pro naše klienty velikým přínosem. Děti se pokaždé s nadšením přivítají se svou "babičkou či dědečkem". Něco se vyrábí, zpívá se, nebo si jen povídají na různá témata. A protože nám to společně krásně klape a dohromady si rozumíme, dostalo se nám uznání v podobě certifikátu značky Mezigeneračně. Mezigenerační značku předala paní ředitelka Kateřina Jirglová spolu se slečnou Zuzanou Kaftanovou, koordinátorkou právě našeho regionu. Do rukou ji převzal vedoucí našeho zařízení pan Mgr. Holeček MBA. Poděkování se nám, i ZŠ V Pohybu dostalo od pana ředitele sociálních služeb Ing. Petra Krejčího a Bc. Jakuba Rychteckého, náměstka primátora města Pardubic. Následně pro nás měly děti připravené vystoupení na skladbu Vltava. Skvěle emoční, smíchem a úsměvem plné dopoledne bylo zakončeno písničkou Není nutno. Děkujeme a těšíme se na další krásné chvíle.

      Domov pro seniory U Kostelíčka.

      http://ssmpce.cz/novinka-pravidelne-setkavani-klientu-a-deti-ze-zs-v-pohybu--9

     • Prahou...v pohybu!

     • Naše celoroční putování jsme ve středu 15. května korunovali výletem vlakem do hlavního města. Navštívili jsme Václavské náměstí, vyzkoušeli si cestu metrem i tramvají, viděli jsme Pražský hrad a napjatě pozorovali výměnu hradní stráže. Když jsme se dost nasytili výhledu na Prahu, pokračovali jsme pešky na Petřín. Ti nejodvážnější vystoupali ještě výše, až na rozhlednu. Cesta dolů lanovkou pak jen završila nabitý program. Teprve tehdy se navzdory nepříznivé předpovědi poprvé rozpršelo, což nám nezabránilo v krátkém zastavení u památníku obětem komunismu na Újezdu. Praze jsme se pak věnovali při projektové práci i četbě.

     • ONA TÁ

     • V úterý za námi přijela Markéta Havlová s muzikoterapeutickou pohádkou o krásné kukuřici ONA TÁ. Moc jsme si užili nejen indiánskou pověst, ale i zpěv a tanec :)

     • Dny knihy

     • V posledních dvou týdnech se věnujeme projektu Dny knihy. V rámci projektu jsme navštívili spřátelenou ZŠ Na rovině Třebosice, připojili se k jejich čtenářským dílnám a zhlédli divadelní zpracování oblíbených literárních děl prvního a druhého trojročí. Ve škole jsme uspořádali knižní bazar, vyměňovali jsme i prodávali knížky za školní papírové peníze a mimo jiné tak procvičili matematiku v praxi. Každý také pracujeme na své vlastní knížce.

     • Čarodějnice

     • V úterý jsme v družině s Bárou a Markem oslavili svátek Beltain, noc ohňů, lásky čas. Společně jsme vytvořili a ozdobili věnec, postavili májku, zazpívali, poseděli u ohně i opekli něco k snědku.

     • Celoroční projekt Můj strom

     • V rámci jednoho lesního dne se prvňáčci vypravili do parku s úkolem najít svůj strom. Ale jak se takový můj strom hledá? Snadno, on si vás totiž zavolá sám, přivábí vás svou kůrou, zaujme místem, kde roste nebo něčím docela jiným. Nás rozhodně tahle hledaná hodně bavila a hned jsme se s každým stromem seznámili. Na památku prvního „rande“ jsme ho také nakreslili. Někdo už ví, jak se jeho kamarád nazývá - třeba taková bříza své jméno hlásila zdálky. U jiných si nejsme jisti a holt musíme počkat na jaro. Byť je ještě zima, na větvích objevujeme pupeny, v kořenech život a zkoumáme kůru a staré zbytky listí. Za svým stromem budeme chodit po celý rok, ať má radost.   

     • Voda a zámek

     • První jarní středa bylo pro náš pedagogický sbor velkou zkouškou, neboť jsme ji museli zvládnout v oslabení a dokonce upravit podobu lesního dne. Náhradní program byl ale nakonec více než vydařený. Věnovali jsme se tématu "Voda", jímž se v souvislosti se Světovým dnem vody v těchto dnech zabýváme. Ráno nás čekala degustace vod a minerálek, poté jsme se vydali na zámecké valy, kde jsme si zahráli menší bojovku s vodní tématikou a načerpali vědomosti. Z přírodnin jsme se pokusili sestavit názvy tří základních skupenství. A když už jsme byli na zámku, nevynechali jsme ani výstavu s tématem archeologie - Proti proudu času (Pardubicko v pravěku a raném středověku), kde jsme si zahráli na archeology.

     • Mezi námi

     • V rámci projektu Mezi námi jsme se v pátek 15.3. vydali na pravidelnou návštěvu babiček a dědečků v Domově pro seniory U Kostelíčka. Tentokrát byly na řadě děti z II.A. a na programu byly společenské hry. Už dávno se nestydíme a víme, že taková setkání jsou obohacující pro obě strany. S babičkami jsme si zahráli především člobrdo a s dědečky zase karty. Na závěr jsme jim povyprávěli o tom, jak se ve škole učíme, ukázali vlastnoručně vyrobené knihy s fotografiemi z výprav a návštěvu jsme zakončili společným zpíváním. Loučení bylo jako vždy plné dojetí a ujišťování, že brzy přijdeme zas.

     • Den s ozoboty

     • Ve středu 13. 3. nás studenti ze Střední školy informatiky a ekonomie uvedli do světa ozobotů. Věnovali se nám celé dopoledne jako zkušení průvodci a učitelé. Prvňáci, druháci a třeťáci se pod jejich vedením s nadšením pustili do vymýšlení tras a programování ozobotů pomocí barevných ozokódů. Teď už děti jen doufají, že nás Matyáš a Filip zase někdy navštíví!

     • Jarní květiny

     • První březnovou středu jsme si do školy přinesli trochu jara. Společně jsme se vydali do zahradnictví, kde si každý z nás vybral rostlinu, o kterou bude v příštích týdnech pečovat. Někomu učarovaly hyacinty či narcisy, někteří zvolili bylinky, jiní neváhali sáhnout po zelenině. Společně jsme se pak o svých rostlinách něco naučili, přesadili je a postarali se o ně. Jaro, pojď!

     • Vánoční jarmark

     • Přípravy na jarmark jsou v plném proudu a děti ze ZŠ V Pohybu se na Vás moc těší 18. 12. od 16:00 v Everything v paláci Hybských!

     • MOMO

     • Ve středu 28. listopadu jsme v rámci lesního dne vyrazili do mrazivé Chrudimi. Po zpívání koled v klášterní zahradě a prohlídce adventně vyzdobeného náměstí jsme se výborně posilnili v jídelně Kruh zdraví, pak už nás čekala dílna Momo, kde jsme si s pomocí tamějších pracovníků Honzy a Marcely vyrobili originální plstěné ozdoby. Následoval nácvik finanční gramotnosti při nákupech v barevném vlněném obchůdku.

     • Mezi námi 26. 11.

     • V pondělí 26.listopadu jsme opět v rámci projektu Mezi námi navštívili spřátelené babičky a dědečky v Domově pro seniory. Tentokrát se za nimi vypravila třída II.A., která se na setkání velmi těšila a vypravila se na něj i s vlastnoručně vyrobenými přáníčky. Babičky a dědečky jsme svou návštěvou i dárečky moc potěšili. Zazpívali jsme jim několik písniček, popovídali si a pochlubili se naší knihou "Pardubice před sto lety a nyní", která některé babičky velice zaujala. Také jsme se díky nim naučili i jednu novou písničku. Těšíme se na další setkání.

     • Zdravá výživa s Janou Kolrusovou

     • I v letošním roce pokračujeme v lekcích zdravé výživy s Janou Kolrusovou.

      Při prvním setkání s Janou před třemi týdny jsme si povídali o základu našeho jídelníčku – o obilovinách.

      16. listopadu si I.A  prakticky vyzkoušela, jak rychle připravit výbornou svačinku. Ve třech skupinkách jsme umíchali ovocné, oříškové a čokoládové müsli. Děti byly nadšené, hořká čokoláda se stala hitem dne a při závěrečné ochutnávce létaly vzduchem výkřiky jako „To je dóóóbrota. Nic lepšího jsem nejedl! Mňam! Ode dneška nejím cukr!“ Někteří si odnášeli ochutnávku i domů. Už se těšíme na příští měsíc.

      II.A. měla v pátek 23. listopadu  na programu výrobu domácí limonády a zdobení perníčků ze špaldové mouky. Jak můžete vidět na fotkách, hodina to byla více než sladká. Vánoční pečení může začít, v kuchyni se neztratíme!

     • 14. 11. Krmítka

     • Protože se blíží zima, rozhodli jsme se na ni připravit. Nejprve jsme si povídali o ptáčcích, diskutovali jsme nad tím, jak dlouho trvá stěhovavým ptákům jejich cesta, nechyběla ani poznávačka či malování podle obrázků. Poté jsme se společně vydali na nákup surovin i materiálu a následovalo tvoření krmítek. Někteří se vrhli na krmítka ze semínek a šišek, kutilové se šikovně chopili pilek i vrtaček a vytvořili originální konstrukce. Teď už se jen těšíme, až budeme chodit pozorovat, zda se opeřeným přátelům naše práce líbí a zda jim chutná.