Novinky

     • Dny knihy

     • V posledních dvou týdnech se věnujeme projektu Dny knihy. V rámci projektu jsme navštívili spřátelenou ZŠ Na rovině Třebosice, připojili se k jejich čtenářským dílnám a zhlédli divadelní zpracování oblíbených literárních děl prvního a druhého trojročí. Ve škole jsme uspořádali knižní bazar, vyměňovali jsme i prodávali knížky za školní papírové peníze a mimo jiné tak procvičili matematiku v praxi. Každý také pracujeme na své vlastní knížce.

     • Čarodějnice

     • V úterý jsme v družině s Bárou a Markem oslavili svátek Beltain, noc ohňů, lásky čas. Společně jsme vytvořili a ozdobili věnec, postavili májku, zazpívali, poseděli u ohně i opekli něco k snědku.

     • Celoroční projekt Můj strom

     • V rámci jednoho lesního dne se prvňáčci vypravili do parku s úkolem najít svůj strom. Ale jak se takový můj strom hledá? Snadno, on si vás totiž zavolá sám, přivábí vás svou kůrou, zaujme místem, kde roste nebo něčím docela jiným. Nás rozhodně tahle hledaná hodně bavila a hned jsme se s každým stromem seznámili. Na památku prvního „rande“ jsme ho také nakreslili. Někdo už ví, jak se jeho kamarád nazývá - třeba taková bříza své jméno hlásila zdálky. U jiných si nejsme jisti a holt musíme počkat na jaro. Byť je ještě zima, na větvích objevujeme pupeny, v kořenech život a zkoumáme kůru a staré zbytky listí. Za svým stromem budeme chodit po celý rok, ať má radost.   

     • Voda a zámek

     • První jarní středa bylo pro náš pedagogický sbor velkou zkouškou, neboť jsme ji museli zvládnout v oslabení a dokonce upravit podobu lesního dne. Náhradní program byl ale nakonec více než vydařený. Věnovali jsme se tématu "Voda", jímž se v souvislosti se Světovým dnem vody v těchto dnech zabýváme. Ráno nás čekala degustace vod a minerálek, poté jsme se vydali na zámecké valy, kde jsme si zahráli menší bojovku s vodní tématikou a načerpali vědomosti. Z přírodnin jsme se pokusili sestavit názvy tří základních skupenství. A když už jsme byli na zámku, nevynechali jsme ani výstavu s tématem archeologie - Proti proudu času (Pardubicko v pravěku a raném středověku), kde jsme si zahráli na archeology.

     • Mezi námi

     • V rámci projektu Mezi námi jsme se v pátek 15.3. vydali na pravidelnou návštěvu babiček a dědečků v Domově pro seniory U Kostelíčka. Tentokrát byly na řadě děti z II.A. a na programu byly společenské hry. Už dávno se nestydíme a víme, že taková setkání jsou obohacující pro obě strany. S babičkami jsme si zahráli především člobrdo a s dědečky zase karty. Na závěr jsme jim povyprávěli o tom, jak se ve škole učíme, ukázali vlastnoručně vyrobené knihy s fotografiemi z výprav a návštěvu jsme zakončili společným zpíváním. Loučení bylo jako vždy plné dojetí a ujišťování, že brzy přijdeme zas.

     • Den s ozoboty

     • Ve středu 13. 3. nás studenti ze Střední školy informatiky a ekonomie uvedli do světa ozobotů. Věnovali se nám celé dopoledne jako zkušení průvodci a učitelé. Prvňáci, druháci a třeťáci se pod jejich vedením s nadšením pustili do vymýšlení tras a programování ozobotů pomocí barevných ozokódů. Teď už děti jen doufají, že nás Matyáš a Filip zase někdy navštíví!

     • Jarní květiny

     • První březnovou středu jsme si do školy přinesli trochu jara. Společně jsme se vydali do zahradnictví, kde si každý z nás vybral rostlinu, o kterou bude v příštích týdnech pečovat. Někomu učarovaly hyacinty či narcisy, někteří zvolili bylinky, jiní neváhali sáhnout po zelenině. Společně jsme se pak o svých rostlinách něco naučili, přesadili je a postarali se o ně. Jaro, pojď!

     • Vánoční jarmark

     • Přípravy na jarmark jsou v plném proudu a děti ze ZŠ V Pohybu se na Vás moc těší 18. 12. od 16:00 v Everything v paláci Hybských!

     • MOMO

     • Ve středu 28. listopadu jsme v rámci lesního dne vyrazili do mrazivé Chrudimi. Po zpívání koled v klášterní zahradě a prohlídce adventně vyzdobeného náměstí jsme se výborně posilnili v jídelně Kruh zdraví, pak už nás čekala dílna Momo, kde jsme si s pomocí tamějších pracovníků Honzy a Marcely vyrobili originální plstěné ozdoby. Následoval nácvik finanční gramotnosti při nákupech v barevném vlněném obchůdku.

     • Mezi námi 26. 11.

     • V pondělí 26.listopadu jsme opět v rámci projektu Mezi námi navštívili spřátelené babičky a dědečky v Domově pro seniory. Tentokrát se za nimi vypravila třída II.A., která se na setkání velmi těšila a vypravila se na něj i s vlastnoručně vyrobenými přáníčky. Babičky a dědečky jsme svou návštěvou i dárečky moc potěšili. Zazpívali jsme jim několik písniček, popovídali si a pochlubili se naší knihou "Pardubice před sto lety a nyní", která některé babičky velice zaujala. Také jsme se díky nim naučili i jednu novou písničku. Těšíme se na další setkání.

     • Zdravá výživa s Janou Kolrusovou

     • I v letošním roce pokračujeme v lekcích zdravé výživy s Janou Kolrusovou.

      Při prvním setkání s Janou před třemi týdny jsme si povídali o základu našeho jídelníčku – o obilovinách.

      16. listopadu si I.A  prakticky vyzkoušela, jak rychle připravit výbornou svačinku. Ve třech skupinkách jsme umíchali ovocné, oříškové a čokoládové müsli. Děti byly nadšené, hořká čokoláda se stala hitem dne a při závěrečné ochutnávce létaly vzduchem výkřiky jako „To je dóóóbrota. Nic lepšího jsem nejedl! Mňam! Ode dneška nejím cukr!“ Někteří si odnášeli ochutnávku i domů. Už se těšíme na příští měsíc.

      II.A. měla v pátek 23. listopadu  na programu výrobu domácí limonády a zdobení perníčků ze špaldové mouky. Jak můžete vidět na fotkách, hodina to byla více než sladká. Vánoční pečení může začít, v kuchyni se neztratíme!

     • 14. 11. Krmítka

     • Protože se blíží zima, rozhodli jsme se na ni připravit. Nejprve jsme si povídali o ptáčcích, diskutovali jsme nad tím, jak dlouho trvá stěhovavým ptákům jejich cesta, nechyběla ani poznávačka či malování podle obrázků. Poté jsme se společně vydali na nákup surovin i materiálu a následovalo tvoření krmítek. Někteří se vrhli na krmítka ze semínek a šišek, kutilové se šikovně chopili pilek i vrtaček a vytvořili originální konstrukce. Teď už se jen těšíme, až budeme chodit pozorovat, zda se opeřeným přátelům naše práce líbí a zda jim chutná.

     • Martinská slavnost

     • Ve středu 7.11. jsme pořádali Martinskou slavnost. Ráno jsme si zahráli divadlo, Legendu o svatém Martinovi. Následovaly tvořivé dílny, kde jsme si vyrobili průsvity a lampiony. Společnými silami jsme pak upekli košík výborných rohlíčků a šátečků. Tento poklad nás pak čekal na konci stezky plné úkolů, kterou připravili starší spolužáci pro prvňáčky. A protože šlo o rohlíčky martinské, měli jsme za úkol se o ně  podělit. Pro některé bylo těžké rozdělit se o dobrotu, na níž se mu celé dopoledne sbíraly sliny, ale těší nás, že jsme v této zkoušce obstáli. Obdarovali jsme nejen sebe navzájem, ale i kolemjdoucí a potřebné. Zjistili jsme, že nezištně darovat je velmi příjemný pocit, a z některých zážitků nás doteď krásně mrazí.

     • Dýně a Dušičkové spaní ve škole

     • Ve středu 31. října jsme se vypravili autobusem do Duban. Měli jsme štěstí na nádherný podzimní den, navštívili jsme místní zahradnictví, nakoukli na dýňové pole a při nákupu drobných dekorací jsme si procvičili finanční gramotnost. Poté již nás čekalo dlabání dýní, kde jsme dali průchod vlastní kreativitě. Některé z nás dlabání tak nadchlo, že v něm následně pokračovali i v družině.Vydlabané dýně nám dobře posloužily ve čtvrtek, kdy jsme si užili Dušičkové přespání ve škole. Společně jsme s láskou vzpomínali na ty, kdo již nejsou s námi, ale přesto si je neseme ve svých srdcích. Vyzkoušeli jsme si, zda máme dost odvahy vydat se na noční cestu po světýlkách (troufli jsme si všichni!). Tvořili jsme lucerničky i netopýří dekorace. A také jsme společnými silami uvařili kotel báječné dýňové polévky, na níž jsme si pochutnali k večeři. Dobrodružné nocování ve třídách pak zakončilo naplněný den.

     • 26. 10. 2018 Mezi námi

     • V pátek 26. 10. jsme se opět vypravili do Domova pro seniory U Kostelíčka. Tentokrát jsme společně vyráběli podzimní výzdobu. Celé setkání bylo skvěle připraveno a naši prvňáčci za krátkou chvíli odhodili ostych a s babičkami i s dědečky se velmi sblížili. Loučení po společně strávené hodince bylo dojemné. Na konci jsme ještě poděkovali písničkou a moc se těšíme na příští měsíc.

     • 100 let republiky

     • Ve středu 24.10. jsme se museli poprat s nepříznivými okolnostmi, které narušily naše pečlivě připravené plány na projektový den s tématem "100 let republiky". Děti však změny i trochu nepohodlí zvládly na jedničku. Velice děkujeme Krajské knihovně v Pardubicích za vstřícnost a poskytnutý azyl. Užili jsme si vrchovatě knih i společenských her. Poté jsme se již vydali na plánovanou výpravu centrem Pardubic, kde jsme hledali známá místa dle historických fotografií. Bylo zajímavé porovnat, jak moc se jednotlivá místa za sto let změnila. Získané vědomosti a pořízené fotografie ještě budeme následně zpracovávat.Ve čtvrtek 25.10. se uskutečnilo odložené a tolik očekávané převlékání do módy z období první republiky. Obdivovali jsme jednotlivé modely a nacvičovali důstojné a elegantní vystupování. Také jsme vyráběli brože a čelenky.

     • Přednáška a workshop

     • V pondělí 22.10. jsme si ve škole vyzkoušeli první "přednášku a workshop". Tématem byly vlajky a jejich význam. I když byla účast na přednášce čistě dobrovolná, zaznamenali jsme většinovou účast. Na závěr si děti vlajky i vyráběly, některé se vrhly do ztvárnění již existujících vlajek, jiné se po získání nových informací pokusily vyrobit vlastní originální vlajku, která vypovídá o jejich osobnosti. Na přání dětí následoval i krátký společný vlajkový průvod chodbou školy.

     • 17. 10. Výprava do Jaroměře

     • 17. října nás opět čekala jedna z delších výprav, vydali jsme do Záchranné stanice pro handicapované volně žijící živočichy JARO do Jaroměře. Přednáška i exkurze mezi zachráněná zvířata nás velmi zasáhla. Nyní už víme, jak se zachovat, když v přírodě narazíme na zvířátko v nouzi. Ujasnili jsme si, co udělat s poraněnými ptáčky, na která mláďátka raději nesahat a jak může člověk pomoci, aby zvířátka v přírodě nebyla kvůli chování člověka v nebezpečí. Hodně jsme si povídali také o problematice palmového oleje.