• Zimní výprava Na Špici

     • Ve středu 9. ledna 2019 nás čekal první "lesní den" v letošním roce. A rovnou celodenní zimní výprava! Nezaskočila nás však zima, vlhko ani trocha nepohodlí. Ověřili jsme si, že i v zimě se dá učit venku, a dozvěděli se něco o lidském těle. Získané vědomosti o jeho jednotlivých vrstvách jsme pak zpracovali pomocí přírodního materiálu. A jako bonus jsme posílili imunitu a na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak se nejlépe bránit proti chladu i promoknutí a jak příjemně se můžeme cítit, když dokážeme překonat sami sebe.

     • Vánoční jarmark

     • Přípravy na jarmark jsou v plném proudu a děti ze ZŠ V Pohybu se na Vás moc těší 18. 12. od 16:00 v Everything v paláci Hybských!

     • MOMO

     • Ve středu 28. listopadu jsme v rámci lesního dne vyrazili do mrazivé Chrudimi. Po zpívání koled v klášterní zahradě a prohlídce adventně vyzdobeného náměstí jsme se výborně posilnili v jídelně Kruh zdraví, pak už nás čekala dílna Momo, kde jsme si s pomocí tamějších pracovníků Honzy a Marcely vyrobili originální plstěné ozdoby. Následoval nácvik finanční gramotnosti při nákupech v barevném vlněném obchůdku.

     • Mezi námi 26. 11.

     • V pondělí 26.listopadu jsme opět v rámci projektu Mezi námi navštívili spřátelené babičky a dědečky v Domově pro seniory. Tentokrát se za nimi vypravila třída II.A., která se na setkání velmi těšila a vypravila se na něj i s vlastnoručně vyrobenými přáníčky. Babičky a dědečky jsme svou návštěvou i dárečky moc potěšili. Zazpívali jsme jim několik písniček, popovídali si a pochlubili se naší knihou "Pardubice před sto lety a nyní", která některé babičky velice zaujala. Také jsme se díky nim naučili i jednu novou písničku. Těšíme se na další setkání.

     • Zdravá výživa s Janou Kolrusovou

     • I v letošním roce pokračujeme v lekcích zdravé výživy s Janou Kolrusovou.

      Při prvním setkání s Janou před třemi týdny jsme si povídali o základu našeho jídelníčku – o obilovinách.

      16. listopadu si I.A  prakticky vyzkoušela, jak rychle připravit výbornou svačinku. Ve třech skupinkách jsme umíchali ovocné, oříškové a čokoládové müsli. Děti byly nadšené, hořká čokoláda se stala hitem dne a při závěrečné ochutnávce létaly vzduchem výkřiky jako „To je dóóóbrota. Nic lepšího jsem nejedl! Mňam! Ode dneška nejím cukr!“ Někteří si odnášeli ochutnávku i domů. Už se těšíme na příští měsíc.

      II.A. měla v pátek 23. listopadu  na programu výrobu domácí limonády a zdobení perníčků ze špaldové mouky. Jak můžete vidět na fotkách, hodina to byla více než sladká. Vánoční pečení může začít, v kuchyni se neztratíme!

     • 14. 11. Krmítka

     • Protože se blíží zima, rozhodli jsme se na ni připravit. Nejprve jsme si povídali o ptáčcích, diskutovali jsme nad tím, jak dlouho trvá stěhovavým ptákům jejich cesta, nechyběla ani poznávačka či malování podle obrázků. Poté jsme se společně vydali na nákup surovin i materiálu a následovalo tvoření krmítek. Někteří se vrhli na krmítka ze semínek a šišek, kutilové se šikovně chopili pilek i vrtaček a vytvořili originální konstrukce. Teď už se jen těšíme, až budeme chodit pozorovat, zda se opeřeným přátelům naše práce líbí a zda jim chutná.

     • Martinská slavnost

     • Ve středu 7.11. jsme pořádali Martinskou slavnost. Ráno jsme si zahráli divadlo, Legendu o svatém Martinovi. Následovaly tvořivé dílny, kde jsme si vyrobili průsvity a lampiony. Společnými silami jsme pak upekli košík výborných rohlíčků a šátečků. Tento poklad nás pak čekal na konci stezky plné úkolů, kterou připravili starší spolužáci pro prvňáčky. A protože šlo o rohlíčky martinské, měli jsme za úkol se o ně  podělit. Pro některé bylo těžké rozdělit se o dobrotu, na níž se mu celé dopoledne sbíraly sliny, ale těší nás, že jsme v této zkoušce obstáli. Obdarovali jsme nejen sebe navzájem, ale i kolemjdoucí a potřebné. Zjistili jsme, že nezištně darovat je velmi příjemný pocit, a z některých zážitků nás doteď krásně mrazí.

     • Dýně a Dušičkové spaní ve škole

     • Ve středu 31. října jsme se vypravili autobusem do Duban. Měli jsme štěstí na nádherný podzimní den, navštívili jsme místní zahradnictví, nakoukli na dýňové pole a při nákupu drobných dekorací jsme si procvičili finanční gramotnost. Poté již nás čekalo dlabání dýní, kde jsme dali průchod vlastní kreativitě. Některé z nás dlabání tak nadchlo, že v něm následně pokračovali i v družině.Vydlabané dýně nám dobře posloužily ve čtvrtek, kdy jsme si užili Dušičkové přespání ve škole. Společně jsme s láskou vzpomínali na ty, kdo již nejsou s námi, ale přesto si je neseme ve svých srdcích. Vyzkoušeli jsme si, zda máme dost odvahy vydat se na noční cestu po světýlkách (troufli jsme si všichni!). Tvořili jsme lucerničky i netopýří dekorace. A také jsme společnými silami uvařili kotel báječné dýňové polévky, na níž jsme si pochutnali k večeři. Dobrodružné nocování ve třídách pak zakončilo naplněný den.

     • 26. 10. 2018 Mezi námi

     • V pátek 26. 10. jsme se opět vypravili do Domova pro seniory U Kostelíčka. Tentokrát jsme společně vyráběli podzimní výzdobu. Celé setkání bylo skvěle připraveno a naši prvňáčci za krátkou chvíli odhodili ostych a s babičkami i s dědečky se velmi sblížili. Loučení po společně strávené hodince bylo dojemné. Na konci jsme ještě poděkovali písničkou a moc se těšíme na příští měsíc.

     • 100 let republiky

     • Ve středu 24.10. jsme se museli poprat s nepříznivými okolnostmi, které narušily naše pečlivě připravené plány na projektový den s tématem "100 let republiky". Děti však změny i trochu nepohodlí zvládly na jedničku. Velice děkujeme Krajské knihovně v Pardubicích za vstřícnost a poskytnutý azyl. Užili jsme si vrchovatě knih i společenských her. Poté jsme se již vydali na plánovanou výpravu centrem Pardubic, kde jsme hledali známá místa dle historických fotografií. Bylo zajímavé porovnat, jak moc se jednotlivá místa za sto let změnila. Získané vědomosti a pořízené fotografie ještě budeme následně zpracovávat.Ve čtvrtek 25.10. se uskutečnilo odložené a tolik očekávané převlékání do módy z období první republiky. Obdivovali jsme jednotlivé modely a nacvičovali důstojné a elegantní vystupování. Také jsme vyráběli brože a čelenky.

     • Přednáška a workshop

     • V pondělí 22.10. jsme si ve škole vyzkoušeli první "přednášku a workshop". Tématem byly vlajky a jejich význam. I když byla účast na přednášce čistě dobrovolná, zaznamenali jsme většinovou účast. Na závěr si děti vlajky i vyráběly, některé se vrhly do ztvárnění již existujících vlajek, jiné se po získání nových informací pokusily vyrobit vlastní originální vlajku, která vypovídá o jejich osobnosti. Na přání dětí následoval i krátký společný vlajkový průvod chodbou školy.

     • 17. 10. Výprava do Jaroměře

     • 17. října nás opět čekala jedna z delších výprav, vydali jsme do Záchranné stanice pro handicapované volně žijící živočichy JARO do Jaroměře. Přednáška i exkurze mezi zachráněná zvířata nás velmi zasáhla. Nyní už víme, jak se zachovat, když v přírodě narazíme na zvířátko v nouzi. Ujasnili jsme si, co udělat s poraněnými ptáčky, na která mláďátka raději nesahat a jak může člověk pomoci, aby zvířátka v přírodě nebyla kvůli chování člověka v nebezpečí. Hodně jsme si povídali také o problematice palmového oleje.

     • Drakiáda V Pohybu

     • 10. října jsme pořádali Drakiádu v Pohybu. Nejprve jsme draky vyráběli. Někteří se pustili do malých dráčků, ti odvážnější vyzkoušeli, zda svedou podle návodu vyrobit draka opravdového. Nebáli se pracovat i s pilkou. Všichni jsme se pak společně vydali do parku Na Špici draky vyzkoušet. Létali! Všichni!! I ti vyrobení, i ti, které jsme si vzali s sebou z domova. A my máme velikou radost, že jsme zas o něco zkušenější a do budoucna víme, jak na to.
       

     • 14. 9. Mezi námi

     •  návštěva Domova pro seniory U Kostelíčka

      Letos nám k projektům, do kterých jsme se zapojili, přibyla jedna milá novinka. Spolupráce s neziskovou organizací Mezi námi, díky níž budeme každý měsíc se školáky navštěvovat domov pro seniory. První návštěvu jsme si společně užili minulý pátek a zdá se, že příjemná byla pro obě strany. Někteří školáci byli zpočátku lehce rozpačití, ale nakonec se nám při společném tvoření rozproudila místy až bujará nálada a naši školáci už se nemůžou dočkat, až se za svými novými spřátelenými babičkami a dědečky vypraví příště :-).

     • Hravé odpoledne na farmě Apolenka

     • I letos se Základní škola V Pohybu zúčastní Hravého odpoledne na farmě Apolenka. Můžete zde navštívit náš stánek, vyzkoušet si připravené aktivity a seznámit se s našimi průvodci. Těšíme se na Vás!