V pondělí 10. 3. jsme se vydali na další z našich přírodovědných výprav – tentokrát do pevnosti Josefov u Jaroměře. Výpravy nejsou jen zpestřením výuky – jsou její nedílnou součástí. Věříme, že to, co děti zažijí, si opravdu zapamatují – mnohem více než to, co si přečtou z učebnice.
V Josefově jsme se ponořili do historie i pod zem. Zjistili jsme, že tuto pevnost nechal postavit Josef II. a výstavba započala v roce 1780 a trvala pouhých 7 let. Náklady byly obrovské – v dnešní době srovnatelné s náklady na stavbu 4 jaderných elektráren.
Čekala nás prohlídka podzemních chodeb – každý z nás dostal plechovou krabičku se svíčkou, kterou jsme si svítili cestou temným labyrintem. Dozvěděli jsme se, že pod Josefovem se nachází neuvěřitelných 45 kilometrů chodeb (to je jako z naší školy do Hlinska!).
Pevnost Josefov je dnes nazývána Netopýří metropole. Je jedním z největších zimovišť netopýrů ve střední Evropě, přezimuje tu pravidelně 1000–1500 jedinců několika druhů. Společně s odborným průvodcem jsme se vydali do vlhkých podzemních prostor, kde jsme pozorovali netopýry brvité a vrápence malého. Brodění vodou v podzemí byl pro mnohé skutečný zážitek a výzva – výprava se tak stala nejen lekcí biologie a dějepisu, ale i odolnosti, spolupráce a schopnosti překonat sám sebe.
Nejhlubší poznání nevzniká z učebnic, ale z prožitku, který v nás zůstane.